Druga tema našega E-portfelja so animacije in miselni vzorci. Sam bom za začetek izdelal miselni vzorec v spletnem pogramu bubbl.us, ki bo neizkušenim učencem željnim znanja podal osnovne informacije o brskalnikih, kaj sploh so brskalniki, kako so se razvili, na kaj morajo biti pozorni itd...
Na koncu pa bom izdelal še poučno animacijo v programu Beneton Movie GIF :).
Veselo na delo!
Izdelava miselnega vzorca v spletnem programu bubbl.us
Miselni vzorec bom izdelal v spletnem pogramu bubbl.us. Spletno stran, na kateri deluje ta program najdete tukaj.
Bubbl.us je zelo enostaven program, zato izdelava miselnega vzorca ne bo težka marveč precej zabavna.
Ko vstopimo na stran začnemo s klikom na gumb "Start Brainstorming".
Odpre se nam delovno okolje z enim gradnikom našega miselnega vzorca. Ta gradnik lahko uporabimo kot naslovni gradnik. Spremenimo mu besedilo v "Spletni brskalniki" (slika 1), kar storimo le s klikom na gradnik in besedilo nadomestimo z novim.
Slika 1: Začetni oblaček |
Sedaj bomo začetnemu oblačku spremenili barvo, to storimo tako, da miško samo zapeljemo na gradnik in počakamo, da se nam pojavi izbirno okence, kot kaže slika 2. Nato kliknemo na izbiro "color".
Slika 2: Izbirno okence |
Odpre se nam okno, kjer preprosto kliknemo na željeno barvo, kot vidimo na sliki 3.
Slika 3: Izbira barve |
Za konec želimo še povečati pisavo. To naredimo podobno kot da bi zamenjali barvo, le da kliknemo na drugo izbiro "size", kot prikazuje slika 4.
Slika 4: Izbira pisave |
Če želimo dodati nov podnivo v miselnem vzorcu preprosto kliknemo na gradnik iz katerega želimo nivo povleči, ter izberemo gumb na spodnji strani gradnika, ki je poimenovan "New child bubble", kar naj bi predstavljalo otroka tega oblačka (slika 5).
Slika 5: Izdelava podnivoja |
Oblačke na istem nivoju, pa dodajamo tako, da kliknemo na oblaček, ki je na željenem nivoju in mu s klikom na gumb, ki je na desni strani tega oblačka "New sibiling bubble" naredimo novega "sostanovalca", kot vidimo na sliki 6.
Slika 6: Izdelava oblačka na istem nivoju |
Če dodamo sostanovalca oblačku, ki nima nadnivoja, pa sta tadva oblačka nepovezana. Če jih želimo povezati med seboj, to storimo tako, da miško zapelejemo na enega od oblačkov in izberemo izbiro "connect", kot kaže slika 7.
Slika 7: Dodajanje povezave med oblačkoma |
Nato pa z miško potegnemo povezavo od tega oblačka do naslednjega, kot vidimo na sliki 8.
Slika 8: Vlečenje povezave |
Tako, sedaj vemo večinoma vse, kar potrebujemo za izdelavo miselnega vzorca, tako da lahko začnemo z izdelovanjem.
V miselni vzorecm sem vstavil nekaj o samih brskalnikih v smislu zgodovine, kaj sploh so spletni brskalniki, predstavil nekaj različnih spletnih brskalnikih in povedal, na kaj moramo biti pri spletnih brskalnikih pozorni.
Pri tem delu, se mi je zdelo, da je najbolj pomembna varnost. Ker sem jo želel poudariti, sem oblačku s tem napisom spremenil barvo pisave, kar storimo tako, da ponovno zapeljemo miško na gradnik in v izbiri "color" kliknemo na majhen "T" v zgornjem levem kotu, kot prikazuje slika 9. Barvo pisave zamenjamo tako, kot barvo oblačka.
Slika 9: Barva pisave |
Tako, pa imamo miselni vzorec, ki izgleda nekako takole:
Slika 10: Končni izdelek |
Tukaj pa imate še povezavo na izdelek originalne velikosti.
Kako bi miselni vzorec uporabili pri pouku?
Miselni vzorci so ena najbolj uporabnih stvari v šolstvu. Zelo uporabni in popularni so bili že pred uporabo računalnikov, ko smo jih pisali na roke. Z uporabo računalnikov, pa so se nam odprle še večje in boljše možnosti za izdelavo miselnih vzorcev, zato menim, da je te možnosti potrebno dobro izkoristiti.
Miselni vzorci so zelo primeni za podajanje snovi, saj si učenci več zapomniijo, če so napisane samo ključne besede in če so smiselno prostorsko razporejene. Tako bi moj miselni vzorec lahko uporabili, kot pripomoček pri uvodni uri o spletnih brskalnikih. Učencem bi jih lahko tudi natisnili, da bi jih uporabljali pri učenju za ta predmet.
Miselni vzorci so zelo primeni za podajanje snovi, saj si učenci več zapomniijo, če so napisane samo ključne besede in če so smiselno prostorsko razporejene. Tako bi moj miselni vzorec lahko uporabili, kot pripomoček pri uvodni uri o spletnih brskalnikih. Učencem bi jih lahko tudi natisnili, da bi jih uporabljali pri učenju za ta predmet.
Nasvet Gospoda Chrozillerja
Izdelava animacije v programu Beneton Movie GIF
Beneton Movie GIF je enostaven program, ki ponuja osnovne možnosti pri izdelavi animiranih .gif slik. Je zelo enostaven za uporabo. Brezplačno si ga lahko prenesete tukaj.
V naprej si moramo pripraviti nekaj slik, ki jih bomo potem zložili v animacijo. Sam sem si pripravil krajšo zgodbo o spletnih brskalnikih prirejeno za mlajše učence. Slike sem naredil kar v programu Slikar.
Ko odpremo program Beneton Movie GIF nam ne preostane nič drugega, kot da kar začnemo z izdelavo animacije. Začnemo tako, da dodamo v program časovni okvir. Ker imamo slike že predhodno pripravljene izberemo izbiro "Add frame(s) from a file", kot je označeno na sliki 1. Sliko samo poiščemo na računalniku in jo dodamo.
Slika 1: Dodajanje okvirja v program |
Sedaj imamo okvir v programu. Edino kar v našem primeru še potrebujemo je to, da nastavimo koliko časa želimo, da okvir traja v animacji. To storimo v delu, ki je označen na sliki 2.
Slika 2: Izbira časovne zakasnitve |
Paziti moramo, da podajamo željen čas v centisekundah, ki so enota v tem programu. 100 centisekund tvori eno sekundo.
To je več ali manj vse, saj je postopek za vsak naslednji okvir popolnoma enak.
Ko zaključimo z izdelavo shranimo animacijo (slika 3), tako, da kliknemo na gumb shrani (točka 1), nato se nam odpre okno, kjer lahko nastavimo nekaj lastnosti, na primer kolikokrat se animacija ponovi (točka 2) in nato pritisnemo "OK" (točka 3).
Slika 3: Shranjevanje animacije |
Tako naša animacija je shranjena in tukaj je končni izdelek, ki je bil vse do sedaj nekakšno presenečenje:
Slika 4: Končni izdelek |
Tukaj pa imate še povezavo do animacije originalne velikosti.
Uporaba animacije pri pouku
Animacije so odlična rešitev za ponazoritev kakšnega primera delovanja. Prav tako lahko z animacijo uprizorimo kakšno mini zgodbico, ki bi pripomogla k zanimivosti ure. Tako lahko sklepamo, da so animacije zelo primerne pri motivaciji učencev, saj imajo predvsem mlajši učneci veliko zanimanje za animirane vsebine (recimo risanke).
Moja animacija je poučna v smislu izbire brskalnika, saj nazorno pokaže kateri brskalnik je pametno uporabljati in katerega ne :P.
Ni komentarjev:
Objavite komentar